Problemy hormonalne

Awatar użytkownika
Paula
Posty: 729
Rejestracja: 19 lis 2018, 14:23

Problemy hormonalne

Postautor: Paula » 27 paź 2020, 23:11

Postanowiłam utworzyć nowy temat dotyczący problemów hormonalnych, ponieważ takiego jeszcze nie ma, a dotyczy obecnie wielu ludzi. Myślę, że może komuś przydadzą się zamieszczane tu informacje. Panie Bogusiu znajoma mi młoda kobieta zapytała o radę, jakieś wskazówki. Ma problemy z podwyższonym poziomem prolaktyny. Lekarz stwierdził, że to mikroguzy przysadki mózgowej są przyczyną. Oczywiście zalecił "leki". Brała je przez krótki czas, jednak zrezygnowała, ponieważ samopoczucie po nich było fatalne. Zrobiła ostatnio kilka badań m.in. właśnie poziom prolaktyny i oczywiście nadal jest podwyższona, poza tym monocyty są podniesione. Niski poziom witaminy d3, b12, kwasu foliowego, ale tu już wie co ma brać. Natomiast mam prośbę odnośnie tej prolaktyny, czy mógłby Pan dać jakieś wskazówki. Czy olej K+ byłby odpowiedni w takim przypadku? Jeżeli chodzi o objawy to typowe dla tego typu problemów, a więc częste bóle głowy, bardzo nieregularne miesiączki, cykle głównie bezowulacyjne. Byłabym wdzięczna za wszelkie rady. Może ktoś z pozostałych użytkowników forum spotkał się z takim problemem?
"W końcu wszystko będzie dobrze. Jeżeli nie jest dobrze, to jeszcze nie koniec."
Awatar użytkownika
Bow1
Specjalista
Posty: 381
Rejestracja: 30 kwie 2016, 3:14
Lokalizacja: Jezioro Dadaj

Re: Problemy hormonalne

Postautor: Bow1 » 03 lis 2020, 21:27

Ciekawi mnie czy koleżanka o której napisałaś sprawdzała poziom LH tj hormon luteinizujący oraz progesteron.
Koniecznie trzeba to sprawdzić i poznać wiek koleżanki.
Jeżeli ma mikrogruczolaka przysadki to najprawdopodobniej ma niski poziom progesteronu oraz niski LH, który produkowany jest w płacie przednim przysadki.
Dwa warianty.
I wariant (LH i progesteron wysoko w normie)
- IQ200K+ - 10ml/doba, Capite Humorem 2 lub 3 10ml/doba. Tego drugiego może być więcej ale nie mniej. Ważna jest systematyczność aby organizm utrzymywał odpowiednio wysoki poziom enzymów biorących udział w metabolizowaniu kwasów tłuszczowych omega 3.
- Jod w płynie Lugola 15 mg/doba jodu krystalicznego (molekularnego)
Jod trzeba suplementować umiejętnie tzn zacząć od jednej kropelki na dobę przez tydzień, w następnym tygodniu 2 krople itd. aż dojdziemy do 15 mg.
Jak sprawdzić ile jodu molekularnego jest w kropli? Sprawdzamy wagę kropli na precyzyjnej wadze, a następnie obliczamy ilość jodu dzieląc wagę kropli przez 20. Dotyczy płynu Lugola 5%.
- Epimedium 3x1
- Cynk, miedź, selen, mangan, molibden,
- Sprawdzić poziom B12 i B9. Doprowadzić B12 do minimum 1000.
- B Complex
- W przypadku podwyższonego poziomu homocysteiny dodatkowo TMG 3x1
- Podnieść poziom D3
- Odstawić wszystko co zawiera brom, chlor i fluor (te pierwiastki wypierają jod oraz prowadzą do uszkodzeń między innymi przysadki, szyszynki, hipokampa oraz ciała migdałowatego)
- Brom jest w każdej mące, pieczywie, niektórych lekach, płynie do naczyń, szamponach i wielu innych.
- Jeżeli w wodzie jest chlor to trzeba kupić filtr.
II wariant (LH w niskiej normie lub poniżej normy, podobnie progesteron)
Dokładnie jak powyżej tylko dodatkowo SAMe ale w niskich dawkach. Zależnie od wagi w przybliżeniu 80mg/doba (rano)
Prawdopodobnie trzeba będzie otwierać kapsułki i dzielić na mniejsze dawki.
Dobrze się bawię.
Awatar użytkownika
Paula
Posty: 729
Rejestracja: 19 lis 2018, 14:23

Re: Problemy hormonalne

Postautor: Paula » 03 lis 2020, 22:17

Panie Bogusiu, serdecznie dziękuję. :D Właściwie to mąż tej kobiety zapytał mnie o radę. Z tego co wiem to ma 26 lat. Przekażę im te informacje od Pana, od siebie dodam pozostałe w kwestii diety i myślę, że będzie dobrze ;)
"W końcu wszystko będzie dobrze. Jeżeli nie jest dobrze, to jeszcze nie koniec."
Awatar użytkownika
Paula
Posty: 729
Rejestracja: 19 lis 2018, 14:23

Re: Problemy hormonalne

Postautor: Paula » 23 lis 2020, 10:12

Codziennie stykamy się z substancjami, które mogą mieć fatalny wpływ na gospodarkę hormonalną naszego organizmu, nie zdając sobie z tego nawet sprawy.
Na stronie "Odkrywamy zakryte" znalazłam przykłady takich najbardziej rozpowrzechnionych, które powinniśmy starać się wyeliminować:
Pestycydy fosforoorganiczne
Powstają na bazie organicznych związków fosforu i działają w ten sam sposób jak broń chemiczna na nich oparta – blokują działanie enzymu acetylocholinoesterazy, która jest niezbędna do działania układu nerwowego owadów, ludzi oraz innych zwierząt.
W rolnictwie używane są do zwalczania szkodników na warzywach i owocach, i to właśnie zazwyczaj podczas ich konsumpcji trafiają do naszego organizmu.

Długotrwałe lub powtarzające się narażenie na te pestycydy jest groźne dla zdrowia.

Wykazano, że pestycydy fosforoorganiczne powodują niepłodność u mężczyzn, hamują rozwój mózgu u dzieci i wpływają na czynność tarczycy.

Etynyloestradiol
Etynyloestradiol jest syntetyczną postacią estrogenów (hormonów płciowych), pochodną naturalnego estradiolu, która nie ulega strawieniu w przewodzie pokarmowym po podaniu doustnym.

Obecnie ten syntetyczny hormon można znaleźć w większości współczesnych dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych.

Badania wykazały, że sprzyja on namnażaniu sią komórek nowotworowych i podnosi ryzyko zachorowania na raka piersi.

Polibromowane difenyloetery (PBDE)
Polibromowane difenyloetery (PBDE) stosowane są jako uniepalniacze w tworzywach sztucznych, farbach, lakierach oraz materiałach tekstylnych.

Zaburzają funkcję tarczycy poprzez blokowanie wychwytu jodu, ostatecznie zajmując jego miejsce oraz naśladując i zakłócając równowagę hormonów tarczycy.

PBDE zostały powiązane również z niższym ilorazem inteligencji i udowodniono, że wpływają negatywnie na rozwój nerwowy i fizyczny młodzieży oraz niemowląt.

Ftalany
Ftalany dodaje się do tworzyw sztucznych w celu zwiększenia ich trwałości i elastyczności.

Ich negatywne skutki zdrowotne były stale zgłaszane w różnych badaniach na całym świecie.

Badania potwierdziły, że ftalany hamują rozwój plemników oraz są powiązane z otyłością, cukrzycą i chorobami tarczycy.

BPA (Bisfenol A)
BPA rządzi naszym życiem.

Puszki z jedzeniem, plastikowe butelki, etui telefonów komórkowych, plastikowe kubeczki, miseczki, pojemniki, paragony itp. mogą zawierać niebezpieczny bisfenol.

Badania wykazały, że u ludzi, którzy mają na co dzień kontakt z paragonami, substancja ta obecna jest w moczu w ciągu kilku godzin.

BPA jest związany z otyłością, rakiem piersi, wczesnym dojrzewaniem, chorobami układu krążenia i problemami reprodukcyjnymi.


Nadchlorany
Nadchloran obecny jest naturalnie w środowisku w złożach azotanu i potasu.

Występuje on również jako zanieczyszczenie środowiskowe w następstwie stosowania nawozów azotowych oraz produkcji, stosowania i usuwania nadchloranu amonowego wykorzystywanego w paliwie rakietowym, materiałach wybuchowych, fajerwerkach, flarach i układach uruchamiających poduszki powietrzne w samochodach, a także w innych procesach przemysłowych.

Nadchloran może również powstawać podczas rozkładu podchlorynu sodu stosowanego do odkażania wody i może zanieczyszczać wodę pitną.

Podobnie jak w przypadku PBDE, nadchloran zastępuje jod w tarczycy i prowadzi do zmniejszenia jej aktywności.

Objawy obecności nadchloranów w organizmie obejmują nadmierny przyrost masy ciała, brak energii i depresję.

Arsen
Ten pierwiastek naturalnie występuje głęboko w skorupie ziemskiej, ale poprzez ingerencję przemysłową może zostać uwolniony i znaleźć się nawet w wodzie pitnej.

Spore stężenie tego pierwiastka znajduje się również w ryżu i rybach.

Długotrwałe narażenie na arsen może prowadzić do insulinooporności, upośledzenia prawidłowej pracy układu immunologicznego, spowolnionego rozwoju poznawczego, uszkodzenia układu krążenia oraz zwiększenia lub utraty wagi.

Perfluorowane związki organiczne (PFC)
PFC, czyli perfluorowane związki organiczne są to substancje chemiczne o właściwościach hydrofobowych i oleofobowych, dzięki którym wykonane z nich przedmioty są odporne na działanie wody i tłuszczu i nie ulegają rozkładowi pod ich wpływem.

PFC są powszechnie stosowane w produkcji opakowań do żywności odpornych na tłuszcz, np. pudełek na hamburgery, opakowań na frytki, plamoodpornych tkaninach, wodoodpornych impregnatach, niciach dentystycznych oraz do wytwarzania nieprzywierających powłok garnków i patelni.

PFC zaburzają gospodarkę hormonalną i mogą powodować niepłodność, osłabiać plemniki, oraz wywoływać choroby serca i tarczycy.

Wiąże się je także z wysokim poziomem cholesterolu i niską masą urodzeniową u niemowląt.

Rtęć
Rtęć jest toksyczna i niebezpieczna szczególnie dla kobiet w ciąży i ich dzieci.

Kiedy dostanie się do ciała, jest magazynowany w nerkach, krwi, śledzionie, mózgu, wątrobie, kościach i tkankach tłuszczowych.

Niekorzystnie wpływa na produkcję hormonów niezbędnych do menstruacji i owulacji.

Rtęć atakuje również trzustkę, wpływając na produkcję insuliny.

Najpopularniejsze obecnie źródła rtęci to szczepionki, owoce morza oraz dentystyczne wypełnienia w postaci plomb amalgamatowych.

Dioksyny
Dioksyny to organiczne związki chemiczne, które w niezamierzony sposób powstają w śladowych ilościach podczas różnych reakcji chemicznych prowadzonych w przemyśle, np. w produkcji środków ochrony roślin, celulozy i papieru oraz samorzutnie, np. w trakcie spalania węgla, odpadów (komunalnych, szpitalnych i przemysłowych), w transporcie drogowym, a także podczas pożarów lasów, wysypisk śmieci i kubłów na śmieci.

Dioksyny podnoszą ryzyko chorób serca i cukrzycy oraz są związane ze zmniejszoną płodnością, słabą aktywnością plemników i ich niską liczbą.

Odpowiedzialne są również za samoistne poronienia i różnorodne zakłócenia w rozwoju zarodka.
"W końcu wszystko będzie dobrze. Jeżeli nie jest dobrze, to jeszcze nie koniec."
Awatar użytkownika
Paula
Posty: 729
Rejestracja: 19 lis 2018, 14:23

Re: Problemy hormonalne

Postautor: Paula » 23 lis 2020, 10:38

A tu jeszcze ważne wskazówki, również ze strony "Odkrywamy zakryte", dotyczące Bisfenolu A:
Usuń Bisfenol A ze swojego organizmu
Bisfenol A jest bardzo szybko metabolizowany przez organizm.

Badania potwierdziły, że osoby, które unikały pakowanej, przetworzonej żywności, były w stanie zmniejszyć poziom BPA w swoim ciele nawet o 65% w ciągu trzech dni.

Eliminując dodatkowe, często dla nas ukryte źródła BPA w swoim otoczeniu, możesz zwiększyć tę liczbę, a także zmniejszyć narażenie na wiele innych toksycznych substancji chemicznych, które znajdują się w tworzywach sztucznych, takich jak ftalany i polietylen.

Oto sposoby jak tego dokonać.

Nie bierz paragonu
Czy wiesz, że niektóre paragony zawierają od 250 do 1000 razy więcej BPA niż zwykle znajduje się w puszce np. z napojem?

Bisfenol łatwo przenosi się z paragonu na skórę i nie można go zmyć.

Doktor medycyny naturalnej Ryszard Grzebyk przestrzega przed braniem do ręki paragonów, ponieważ ponad 70% z nich zawiera bisfenol A.

Do zneutralizowania BPA z jednego paragonu wątroba potrzebuje 6 godzin intensywnej pracy, czyli wystarczą cztery paragony w ręce, aby zapewnić zajęcie wątrobie przez całą dobę.


Pamiętaj, żeby unikać wszelkich plastikowych tworzyw w bezpośrednim kontakcie z żywnością.
Jedzenie przechowuj zawsze w szklanych lub porcelanowych pojemnikach.

Uważaj na kawę
Kupujesz kawę na wynos np. na stacji benzynowej? Jest smaczna, prawda?

A wiesz, ile w niej bisfenolu A?

Ziarna kawy przechowywane w plastikowych torebkach lub pojemnikach, plastikowy młynek do ich mielenia, woda wlewana z plastikowego dzbanka, a na koniec „pyszna” kawa serwowana w kubku z tworzywa sztucznego.

Zamiast sięgać po kawę na wynos albo kupować zmieloną lub ziarnistą kawę w puszkach, wybieraj kawę w ziarnach, którą kupisz na wagę i samodzielnie zmielisz w domu.

Pamiętaj, żeby przechowywać ją w szklanym słoiku.

Wybieraj napoje w szkle
Piwo w puszce, napoje energetyczne, coca-cola oraz wszelkie wody i napoje w plastikowych butelkach to właściwie smak chemikaliów naszprycowanych BPA.

Jeśli plastikowa butelka ma choćby jedną małą rysę od razu wyrzuć ją do kosza.

Pamiętaj, że butelki typu PET są jednorazowe i pod żadnym pozorem nie wolno ich wykorzystywać ponownie, a tym bardziej myć wodą z płynem do naczyń, ponieważ plastik wchodzi z nim w reakcję.

Unikaj przetworzonego jedzenia
92% puszek z żywnością typu konserwa jest pokryte powłoką BPA.

Szukaj rozwiązań alternatywnych, np. w szklanych słoikach, chociaż musisz pamiętać, że większość z nich ma metalowe pokrywki pokryte BPA, ale i tak całkowite zagrożenie jest wtedy znacznie mniejsze.

Najlepiej kupuj świeże produkty i samodzielnie przyrządzaj jedzenie.

Jedz w domu
Większość żywności w restauracjach przygotowywana jest z pakowanych w plastik produktów lub gotowana wcześniej i przechowywana w plastikowych pojemnikach.

W rezultacie spożywamy restauracyjne posiłki obciążone dużą dawką BPA.

Jedzenie w domu i częstsze spożywanie własnoręcznie przygotowywanego drugiego śniadania, a nie np. kupionej w plastikowym kubku sałatki owocowej lub zapakowanej w plastikowe pudełeczko kanapki, pomoże Ci zmniejszyć BPA w Twoim ciele.

Wybieraj dobre kosmetyki
BPA, ftalany i inne toksyczne substancje chemiczne obecne w plastikowych pojemnikach mogą łączyć się z zawartością Twojego ulubionego kosmetyku i wchłaniać się w skórę.

Popracuj nad jak największym wycofaniem z użytku wszelkich kosmetyków i środków do pielęgnacji ciała w plastikowych opakowaniach.

Jeśli masz ograniczony budżet na ekologiczne zakupy to pamiętaj, że większość produktów kosmetycznych możesz wykonać samodzielnie z prostych składników.

Postaw na alternatywy
Bisfenol A jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży.

Dlatego, jeśli spodziewasz się dziecka lub jesteś matką / ojcem zacznij wymieniać plastikowe przedmioty w swoim gospodarstwie domowym na ich bezpieczniejsze alternatywy.

Stopniowo zastępuj dziecięce zabawki i zastawę stołową bezpieczniejszymi, nieplastikowymi opcjami.

Postaw też na ubrania produkowane z naturalnych surowców (wełna, bawełna, jedwab), bo czy wiesz, że np. spandex jest wykonany z plastiku?

Trudno jest całkowicie wyeliminować bisfenol z naszego życia, ponieważ trzeba pamiętać, że jest on wykorzystywany także do produkcji wszelkich tworzyw sztucznych stosowanych m.in. w przemyśle optycznym, samochodowym i elektronicznym.

Jednak warto mieć tę świadomość, że im bardziej unikamy kontaktu z plastikiem, tym mniej BPA w naszych ciałach i w konsekwencji tym zdrowszy jest nasz organizm.
"W końcu wszystko będzie dobrze. Jeżeli nie jest dobrze, to jeszcze nie koniec."
sowka
Posty: 1722
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Problemy hormonalne

Postautor: sowka » 30 gru 2020, 10:31

Prezentacja
DEPRESJA (I INNE ZABURZENIA PSYCHICZNE),
A HORMONY I JELITA
https://hashimoto.pl/img/files/prezenta ... ozgowy.pdf
sowka
Posty: 1722
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Problemy hormonalne

Postautor: sowka » 30 gru 2020, 10:43

wieloaspektowość Hashimoto - prezentacja
https://jakmotyl.pl/wp-content/uploads/ ... 0.2014.pdf
wicher
Posty: 57
Rejestracja: 07 kwie 2017, 17:30

Re: Problemy hormonalne

Postautor: wicher » 04 sie 2021, 10:47

Bow1 pisze:II wariant (LH w niskiej normie lub poniżej normy, podobnie progesteron)
Dokładnie jak powyżej tylko dodatkowo SAMe ale w niskich dawkach. Zależnie od wagi w przybliżeniu 80mg/doba (rano)
Prawdopodobnie trzeba będzie otwierać kapsułki i dzielić na mniejsze dawki.


Mam pytanie, co w przypadku gdy LH jest w normie, a progesteron poniżej normy?

Wróć do „Medycyna komplementara/ Biologia/ Biochemia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości