Choroby psychosomatyczne- chorzy ze stresu

sowka
Posty: 1722
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Choroby psychosomatyczne- chorzy ze stresu

Postautor: sowka » 17 sie 2021, 20:16

Ciekawe :idea:
Zapalenie pęcherza czyli zsikałaś się w majtki ze strachu – przyczyny, nawroty i jak leczyć to inaczej
Totalna biologia głosi, że zapalenie pęcherza zawsze dotyczy sytuacji, gdy jakiś ład i porządek w życiu są zaburzone.
Gdy ktoś wchodzi na Twój teren, w Twoją przestrzeń – zaburza ją, odbiera poczucie bezpieczeństwa w tym obszarze.
Dodatkowo, może pojawić się, gdy ma miejsce jakaś brudna, ciemna, przemocowa sprawa w tej przestrzeni.
Dobre wiadomości są takie, że zapalenie pęcherza pojawia się w fazie zdrowienia.
Innymi słowy, gdy odblokowana energia popłynie wreszcie swobodnie na poziomie energetycznym, może w końcu przebić się przez gęstwinę materii, a więc Twoje ciało.
To przebijanie się powoduje oczyszczanie i chwilowe zamieszanie.
To tak, jak w czasie remontu – żeby było pięknie, musi polecieć trochę gruzu i starych tapet.
Tyle psychosomatyka w teorii. A jak się to ma do rzeczywistości?
Opowiem Ci na moim przykładzie......

ps. ciekawe są także komentarze
https://jasnapolska.pl/zapalenie-pecher ... o-inaczej/
sowka
Posty: 1722
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Choroby psychosomatyczne- chorzy ze stresu

Postautor: sowka » 14 lis 2021, 11:10

Zespół stresu popandemicznego, czyli co zrobiła nam pandemia
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci ... demia.html
Choć zespół stresu popandemicznego nie istnieje na razie w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, to coraz więcej ludzi w wyniku pandemii potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry – wskazują naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Określenie nawiązuje do Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD), czyli zaburzeń psychicznych wynikających z nasilonego stresu, lęku i traum związanych z przykrymi doświadczeniami życiowymi. Najczęściej jest on diagnozowany u osób narażonych na widok krzywdy i śmierci drugiego człowieka – żołnierzy, policjantów, czy służb medycznych działających w warunkach konfliktów zbrojnych.
W środowisku psychiatrów i psychologów rozpoczęła się już dyskusja, czy można mówić o zespole stresu popandemicznego w przypadku osób przejawiających objawy podobne do PTSD, ale związane ze stresem i lękiem bezpośrednio dotyczącym ryzyka zakażenia SARS-CoV-2, kontaktem z ludźmi cierpiącymi i umierającymi na COVID-19 czy utratą wskutek tej choroby bliskich.
"+Zespół stresu popandemicznego+ nie jest na razie ujęty w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, ale możliwe, że się tam znajdzie. Mówimy tu o takich objawach, jak długotrwały spadek nastroju i stres będący efektem tego, co przyniosła choroba COVID-19 – osamotnienie, zerwanie relacji międzyludzkich, trauma związana z naszą chorobą lub chorobą i śmiercią bliskiej osoby" – wyjaśnił dr Mateusz Grajek z bytomskiego Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W Zakładzie Zdrowia Publicznego przeprowadzono badanie ankietowe wśród pracowników korporacji, czyli osób, które z założenia mają dużą styczność z pracą zdalną - systemem pracy, który stał się podczas pandemii dominującym sposobem wykonywania obowiązków zawodowych w wielu sektorach. "Badania te wykazały, że pracownicy znacznie gorzej oceniali swoje samopoczucie wraz z rozwojem sytuacji epidemiologicznej, a nawet wykształciły się u nich objawy świadczące o początkowych fazach depresji" - poinformował dr Mateusz Grajek.
Drugą badaną grupą byli pacjenci onkologiczni. Zaobserwowano, że u tych pacjentów – w większym stopniu u kobiet - istotnie zwiększył się poziom strachu związanego z ryzykiem zakażenia, zwłaszcza porównując pierwszą i drugą falę pandemii.
Należy pamiętać również o dzieciach, które narażone są na wiele destabilizujących życie czynników powiązanych bezpośrednio z pandemią. Jak wskazuje psychiatra dziecięcy i szefowa Katedry Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Małgorzata Janas-Kozik, pandemia nasiliła jeszcze problemy psychiczne w społeczeństwie, zwiększając grupę potrzebujących fachowej pomocy o 30 proc. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
sowka
Posty: 1722
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Choroby psychosomatyczne- chorzy ze stresu

Postautor: sowka » 14 lis 2021, 11:25

Cynk przy zaburzeniach lękowych Autor: Sławomir Ambroziak
https://slawomirambroziak.pl/w-zdrowym- ... -lekowych/
Lęk to normalna reakcja emocjonalna na zagrożenie lub potencjalne zagrożenie. Jednak gdy ta emocja jest niewłaściwa, ekstremalna i uporczywa, i nie jest proporcjonalna do natury zagrożenia, jest klasyfikowana jako patologiczna, czyli jako zaburzenie lękowe.
Zaburzenia lękowe są grupą problemów psychicznych, dla których charakterystyczne jest występowanie znacznego poczucia lęku. Zaburzenia lękowe są najczęstszą klasą zaburzeń psychicznych w krajach wysoko rozwiniętych. Pomimo tego faktu, badania populacyjne wykazały, że choroba ta w bardzo wielu przypadkach jest nieleczona. Patologiczny lęk towarzyszy też wielu innym zaburzeniom psychicznymi, takim jak m.in. depresja oraz zespół stresu pourazowego. Jak szacują specjaliści, z zaburzeniami lękowymi boryka się ok. 30% populacji krajów wysoko rozwiniętych i jedna ósmą całej populacji ludzkiej na całym świecie. Zburzenia lękowe są poważnym ciężarem społecznym i ekonomicznym, kosztującym nas rocznie wiele miliardów dolarów.
Cynk jest pierwiastkiem śladowym, niezbędnym do życia składnikiem mineralnym, odgrywającym wyjątkową i rozległą rolę w biologicznych procesach życiowych naszego organizmu. Od czasu odkrycia tego mikroelementu jako istotnego składnika odżywczego dla zasadniczo wszystkich organizmów żywych, zidentyfikowano wiele wypełnianych przez ten pierwiastek funkcji biologicznych. Otóż okazał się on m.in. niezbędny w aktywności wielu enzymów, metabolizmie kwasów nukleinowych, barierze antyoksydacyjnej, sygnalizacji komórkowej, procesach wzrostu i rozwoju, metabolizmie lipidów oraz czynności układu odpornościowego i mózgu.
Z aktualnej wiedzy płynącej z badań naukowych wydaje się wynikać, że najsilniej zaangażowanym w zaburzenia lękowe neuroprzekaźnikiem jest kwas glutaminowy, aktywujący w mózgu swoje receptory oznaczone symbolem NMDA. Jak jednak się okazuje, cynk hamuje receptor NMDA poprzez miejsce wiązania zlokalizowane na jednej z jego podjednostek. Tak więc z uwagi na potencjalny związek pomiędzy cynkiem a etiologią chorób neurologicznych, autorzy jednego z badań postanowili przebadać pacjentów z zaburzeniami lękowymi pod kątem stężenia w ich osoczu cynku i porównać ten poziom z odczuwanymi objawami chorobowymi przed i po terapii z użyciem suplementu tego pierwiastka (Russo, 2011).
W badaniu tym surowica od 38 osób z lękiem i 16 zdrowych osobników z grupy kontrolnej w podobnym wieku została przetestowana przez naukowców pod kątem stężenia zawartych w niej jonów cynku i miedzi, przy użyciu spektrometrii mas z plazmą sprzężoną indukcyjnie. Dwudziestu z trzydziestu ośmiu pacjentów z zaburzeniem lękowym, wybranych losowo, zostało poddanych terapii z wykorzystaniem suplementu zawierającego cynk i witaminę B6. Następnie porównywano i oceniano poziomy cynku i miedzi przed rozpoczęciem i po zakończeniu terapii pod kątem odczuwanych przez pacjentów objawów lękowych.

Jak się okazało w efekcie prowadzenia tego badania, osoby z zaburzeniami lękowymi miały istotnie wyższe poziomy miedzi i niższe cynku, w porównaniu z ochotnikami z grupy kontrolnej. Poziomy cynku znormalizowały się (wzrosły do ​​normalnego zakresu) a miedzi, w stosunku do cynku, znacząco spadły po zakończeniu terapii z użyciem suplementu cynku, chociaż sam poziom miedzi nie uległ istotnemu obniżeniu. U pacjentów na skutek wzrostu poziomu cynku nastąpiła znaczna poprawa w odniesieniu do ogólnie postrzeganych objawów zaburzeń lękowych.
Jak wnioskowali na zakończenie autorzy badania, wyniki te wskazują na ścisły związek pomiędzy poziomem cynku w osoczu a zaburzeniami lękowymi i pokazują, że terapia z użyciem suplementu cynku jest skuteczna w zwiększaniu poziomu cynku w osoczu oraz łagodzeniu objawów tego typu problemów psychicznych.
sowka
Posty: 1722
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Choroby psychosomatyczne- chorzy ze stresu

Postautor: sowka » 10 gru 2021, 20:11

Bruce Lipton o biomechanice stresu- najważniejszego źródła chorób
https://www.youtube.com/watch?v=X6dMLShQGjc&t=705s
sowka
Posty: 1722
Rejestracja: 25 maja 2016, 22:36

Re: Choroby psychosomatyczne- chorzy ze stresu

Postautor: sowka » 25 gru 2021, 23:07

Kiedy EMOCJE wpływają na ZDROWIE
...Wpływ emocji, uczuć, myśli, przeżyć, przekonań, ukrytych programów na stan naszego zdrowia. Konflikty emocjonalne ujawniają się w mózgu i w narządach. To cała nauka, którą tu przybliżamy. Jesteśmy wielowymiarowi, każdy problem biologiczny ma swoje żródło w psychice.
Psychika-Mózg-Organy.
Dla utrzymania pełni zdrowia lub jego odzyskania uświadamianie sobie konfliktów wewnętrznych i praca z emocjami jest niezbędna...
https://www.youtube.com/watch?v=yQtp0nvRodw

Wróć do „Medycyna komplementara/ Biologia/ Biochemia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości