Jak interpretować lipidogram?

Awatar użytkownika
Bow1
Specjalista
Posty: 381
Rejestracja: 30 kwie 2016, 3:14
Lokalizacja: Jezioro Dadaj

Jak interpretować lipidogram?

Postautor: Bow1 » 09 mar 2023, 23:21

Wskazówka jak interpretować lipidogram.
Pierwsza pozycja czyli tzw cholesterol całkowity nie interesuje nas bo to jedynie pokazuje ile jest lipoprotein. Jeżeli jemy dobrze czyli dużo dobrych tłuszczy to zrozumiałe, że będziemy mieć wysoki poziom transporterów lipidów tj lipoprotein. Nie jedzcie przez 2 dni tłuszczy i poziom cholesterolu spada. Te badanie nie ma większego znaczenia a jedynie mówi coś o diecie.
Poziom LDL też znaczenia nie ma ale ma znaczenie porównanie LDL z nie-HDL.
Różnica między LDL i nie-HDL to tzw cholesterol resztkowy. Ten parametr już ma znaczenie i to bardzo duże. Różnica ta nie powinna być wyższa niż 17. 17 i mniej to idealnie do 20 znośnie, a powyżej już źle.
Kolejny to poziom HDL. Ten parametr świadczy o stłuszczeniu lub innym obciążeniu wątroby oraz o błędach żywieniowych. Jeżeli HDL jest niski to wątroba jest w nienajlepszym stanie lub jemy zbyt mało lipidów lub lipidy są niewłaściwe. Gdy HDL jest równy lub wyższy od trójglicerydów jest super. Gdy trójglicerydy są wyższe od HDL to mamy problem najczęściej spowodowany niewłaściwą dietą.
To cała magia lipidogramu.
Dobrze się bawię.
SoCioS
Posty: 83
Rejestracja: 03 paź 2019, 22:35

Re: Jak interpretować lipidogram?

Postautor: SoCioS » 14 mar 2023, 19:05

Mój profil sprzed paru dni, HDL>Trójglicerydy do poprawy :?

Cholesterol całkowity
173 mg/dl

Cholesterol HDL
54 mg/dl

Cholesterol nie-HDL
119,00 mg/dl

Cholesterol LDL
106,40 mg/dl

Trójglicerydy
63 mg/dl
dzikidzik
Posty: 58
Rejestracja: 05 maja 2016, 12:07

Re: Jak interpretować lipidogram?

Postautor: dzikidzik » 15 mar 2023, 15:20

Cześć po przerwie
Odzywam się, bo widzę, że Boguś wrócił. Bardzo mnie to ucieszyło.
Marzy mi się taki lipidogram jak Twój - resztkowy (VLDL+coś tam jeszcze) - na poziomie 7! Trójglicerydy 63... dla mnie rewelacja. Mam do czego dążyć.
Awatar użytkownika
Bow1
Specjalista
Posty: 381
Rejestracja: 30 kwie 2016, 3:14
Lokalizacja: Jezioro Dadaj

Re: Jak interpretować lipidogram?

Postautor: Bow1 » 17 mar 2023, 8:42

SoCioS pisze:Mój profil sprzed paru dni, HDL>Trójglicerydy do poprawy

Myślę, że nie tylko trójglicerydy są do poprawy.
1. Tzw cholesterol całkowity jest zbyt niski.
2. Trójglicerydy w stosunku do wartości HDL jest za wysoki.
3. Cholesterol resztkowy jest zbyt wysoki.

Dlaczego cholesterol całkowity powinien być wyższy?
Nasze komórki poza erytrocytami posiadają mitochondria. Wszystkie komórki posiadające mitochondria preferują kwasy tłuszczowe jako źródło energii. Glukoza jest dla nich zastępczym pokarmem, który może zastąpić tłuszcze ale skutkiem tego jest mniejszy poziom energii oraz duża ilość cząsteczek reaktywnych (wolnych rodników).
Kiedy energia ATP powstaje w wyniku "spalania" tłuszczy to ilość wydzielanych podczas tego procesu wolnych rodników jest znikoma. Gdy energia ATP powstaje w wyniku "spalania" glukozy liczba wolnych rodników jest ogromna.
Z tych dwóch powodów komórki preferują jako paliwo tłuszcze. Tak jest w przypadku wszystkich gatunków zwierząt nawet tych pozornie roślinożernych np krowy. Tylko czy trawożerna krowa otrzymuje energię z glukozy? Oczywiście nie.
Jej mitochondria produkują około 80% energii z kwasów tłuszczowych krótkołańcuchowych, a pozostałe 20 % z białek.
Jej mitochondria nie używają glukozy jako paliwa. Jedynie erytrocyty są do tego zmuszone ponieważ nie posiadają mitochondriów. Glukozę dostarcza im wątroba która produkuje te paliwo z tłuszczy.
Jeżeli idealne paliwo to tłuszcze to masz zbyt niski poziom transporterów lipidów. Mylnie ilość czy poziom lipoprotein nazywa się w badaniu całkowitym poziomem cholesterolu. To nie jest cholesterol, a lipoproteiny. To są wszystkie białka transportujące najróżniejsze lipidy i tylko część z nich transportuje cholesterol. Rozumiecie?
Popołudniu napisze resztę bo teraz mam robotę. Przepraszam.
Dobrze się bawię.
dzikidzik
Posty: 58
Rejestracja: 05 maja 2016, 12:07

Re: Jak interpretować lipidogram?

Postautor: dzikidzik » 17 mar 2023, 11:44

Rozumiem i dziękuję. Jedna sprawa dot. lipidogramu kolegi - resztkowy u niego wychodzi koło 12, czyli mniej niż zalecane 17, o którym pisałeś wcześniej.
Ja mam kosmiczne 25 przy trójglicerydach 130 i HDL 46 więc mam co poprawiać.
Awatar użytkownika
Bow1
Specjalista
Posty: 381
Rejestracja: 30 kwie 2016, 3:14
Lokalizacja: Jezioro Dadaj

Re: Jak interpretować lipidogram?

Postautor: Bow1 » 17 mar 2023, 15:17

Z tego co napisałem powyżej wynika, że osoba odżywiająca się prawidłowo nie może mieć niskiego cholesterolu całkowitego.
Jeżeli całkowity jest tak niski to oznacza, że ktoś je mało tłuszczy, a głównym źródłem energii jest glukoza co prowadzi do małej wydajności energetycznej i uszkodzeń spowodowanych samą glukozą jak i licznymi wolnymi rodnikami.

Poziom HDL zawsze powinien być równy lub wyższy do trójglicerydów. Wysoki poziom trójglicerydów oznacza duże zapasy np w wątrobie i a to świadczy o zapchanej wątrobie. Jak wątroba jest zapchana trójglicerydami to produkuje mało HDL. Nadmiar trójglicerydów powstaje w wyniku zjadania zbyt dużej ilości węglowodanów. Bardzo duże i negatywne znaczenie ma fruktoza. Fruktoza znacznie bardziej przyczynia się do wzrostu poziomu trójglicerydów niż glukoza. Duża ilość trójglicerydów jest równoznaczna z otyłością brzuszną.

Cholesterol szczątkowy obliczamy odejmując LDL od nie-HDL. Najlepiej gdy ta różnica jest minimalna z pewnością nie większa niż 12, a najlepiej do 7.
Cholesterol szczątkowy absolutnie nie jest cholesterolem. Są to małe cząsteczki, lipoproteiny transportujące alfa-tokoferol. Zazwyczaj lipoproteiny "żyją" od kilkunastu minut do kilku godzin a ta mała lipoproteina żyje do kilku dni. Jest to antyoksydant krwi. Z tych maleńkich globulin sterczą jak kolce cząsteczki alfa-tokoferolu. Alfa-tokoferol neutralizuje wszelkie wolne rodniki i cząsteczki reaktywne.
Na podstawie tej wiedzy możemy wnioskować że jeżeli mamy dużo transporterów antyutleniacza w postaci alfa-tokoferolu to mamy też dużo wolnych rodników. Organizm produkuje i emituje ich dużo bo duże jest zapotrzebowanie. Kiedy jest dużo wolnych rodników to oznacza, że mamy stany zapalne spowodowane fruktozą lub glukozą.
Mam nadzieję, że to jest jasne.
Póżniej reszta na temat parametrów lipidogramu. Teraz mam pracę.
Dobrze się bawię.
dzikidzik
Posty: 58
Rejestracja: 05 maja 2016, 12:07

Re: Jak interpretować lipidogram?

Postautor: dzikidzik » 21 mar 2023, 17:26

Dziękuję za obszerne wyjaśnienia i pozdrawiam.

Wróć do „Medycyna komplementara/ Biologia/ Biochemia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości